Гора Лисоня – меморіальна слава українського стрілецтва

Гора Лисоня – найвища височина в системі горбовидного пасма правого берега річки Ценівки (притоки Золотої Липи). Вона здіймається на висоту 399 метрів і домінує над навколишнім прибережним ареалом. Ця гора – величний природний заказник. Вона ж доносить до нас і сліди первісного людського життя. Але найбільша цінність Лисоні – меморіальна, вона проявляється у відтворенні історичної пам’яті іншого роду.

В часи першої світової війни беззаперечною і невмирущою славою покрили себе тут українські січові стрільці. Як меморіальна суть цієї слави, як відображення нашої національної мужності в минулому – ось що таке Лисоня у сьогоденні.Якщо проїздити по дорозі, яка з’єднує Бережани і Підгайці – районні центри Тернопільської області, то через 2 км. на південний схід від Бережан ми зможемо візуально помітити меморіальну капличку, увінчану хрестом.Бої на горі Маківці, військові зіткнення на Лисоні – ці та інші етапи мілітарного становлення січового стрілецтва формували з них своєрідний національний символ. Відобразником символічного були меморіальні могили, пам’ятники, фактори народної пам’яті. Символіка національно-героїчного проявлялася (і проявляється) і в могилах полеглих на Лисоні січовиків. Це – як відтворена пам’ять. І в такому меморіальному відтворенні основну роль відіграли ще з п.п. 1920-х рр. члени Бережанської філії Союзу українок (які представили на затвердження проект пам’ятника), представники Тернопільського воєводського та Бережанського повітового осередків Товариства охорони воєнних могил. В 1927 році, з їх ініціативи, було насипано меморіальний курган на Лисоні, який зразу ж стає місцем всенародного святкування.

Проект щорічного національного свята-реквіуму подається в 1929 році на розгляд сеймового засідання. Але подібні пропозиції викликають протест польської адміністрації, яка сприймала цей всенародний ажіотаж навколо могили-символу як політично-небезпечний. Адже прославляється героїка недавнього минулого, в результаті чого народна пам’ять поновлює національно-усвідомлюючі фактори. А це протирічило пропольським політичним та адміністративно-територіальним концепціям.Ці протести мали своє варварсько-практичне втілення. Протягом 1929-1930 рр. могилу на Лисоні декілька разів розкопували.. Українська спільнота відновлювала могилу, ставила новий хрест. Але ненадовго. Меморіальна могила на горі Лисоня була постійним об’єктом польсько-українських зіткнень і в подальші роки. Повне її осквернення прийшло з утвердженням на західноукраїнських землях радянської адміністративної системи.Гармонійним символічним доповненням могили і пам’ятника на Лисоні був і є стрілецький цвинтар в с. Посухові. Тут ледь не поіменно представлені загиблі герої минулих боїв. Цвинтар почали споруджувати в 1931 році за проектом інженера Мацілинського. Ворота цвинтарного муру оформлені у вигляді тризуба. Наявність подібного меморіалу а також форма його воріт йшли своєрідним дисонансом з політичним світоглядом польської адміністрації. Тому будівництво постійно призупинялося. За радянської доби було знівельовано історично-меморіальну значимість цвинтаря, а браму замурували (щоб не було видно тризуба).Відродження української незалежності спричинили повернення історичної пам'яті, зокрема й про героїзм січового стрілецтва. Первинного оформлення та історико-меморіальної значимості надано цвинтарю. В серпні 1994 р. відкрито пам'ятну каплицю на меморіальному кургані гори Лисоня. Адже національна історія продовжується на яскравих, повчальних і незабутніх прикладах національного героїзму – важливому підґрунті національного патріотизму. В 2005-06 роках проведено значні реставраційно – будівельні роботи, а з 2007 року тут започатковано проведення щорічного Всеукраїнського фестивалю стрілецької та повстанської пісні „Дзвони Лисоні”.

Останні коментарі

 • 16.12.16
  Під впливом вивчених мною матеріалів щодо Столітнього ювілею боїв на горі Лисоні ...

  Детальніше...

   
 • 12.12.16
  Був на могилі Дідика. 10.12.2016 рівно 45 років з дня його смерті. Вийшло його ...

  Детальніше...

   
 • 09.12.16
  Як ще мало ми знаємо про героїзм наших предків під час боїв Першої Світової війни ...

  Детальніше...

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання 

ATO

Система Orphus

лисоня 3

Нас відвідують

Лічильник відвідувачів

Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Минулого тижня
Цього місяця
Минулого місяця
Всього
445
3797
23301
2770829
71301
84672
3507679
© 2016 Всі права захищено! Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали належать редакції сайту «Бережани і Бережанщина» та охороняються законом України «Про авторське право і суміжні права». При використанні матеріалів посилання на сайт «Бережани і Бережанщина» обов'язкове!!!