Камінь-скеля з розпятт"ям Ісуса Христа

Беззаперечним природним шедевром Бережанського краю було і є урочище “Монастирок”, розташоване в західній околиці міста. Назва місцевості походить від невеличкого монастиря, духовною основою якого слугувала дерев’яна церква. Перекази відносять його зародження ще до ХVI ст., в ревізії від 1728 р. чітко вказано, що в ньому проживало 4 ченці. Користувався монастир постійним пастирським благословенням тогочасного львівського греко-католицького митрополита Варлаама Шептицького.

В часи першої світової війни церква була пошкоджена, в 1920-х рр. «скромно відбудована», але в радянський світогляд вона так і не вписалася та була спалена у 1980 році.Та особливої привабливості сучасному урочищу надає його природна естетика, гармонійне поєднання лісових масивів з розгалуженою мережею джерел. Джерела наповнюють цілющою водою й озеро – окрасу “Монастирка”.Значною геологічною пам’яткою урочища є “Чортів камінь” - вапняковий останець, якому природні фактори (вітер і вода) надали дивовижної форми. Він являє собою цікаву геологічну пам’ятку природи у вигляді величезної скелі об’ємом понад 150 куб. метрів. В давнину вона була вища, на доказ цього слугують відломи кам’яних брил, розкидані в радіусі 10 метрів. На нижньому рівні цієї природою наданій поверхні швидше за все один з місцевих ченців ще у XVIII чи ХІХ ст. залишив про себе пам’ять для наступників: вибив розп’яття з Ісусом Христом. Після другої світової війни його збили, але нещодавно відновлений християнський символ надав геологічній пам’ятці ще й світоглядного змісту.Подібні витвори на поверхні скелі та існування колись в цій місцевості монастиря – все це перетворило пам’ятку на об’єкт народних легенд. Вони єдині за своїм сюжетним значенням і змістом: Ченці монастиря вели дуже праведне життя в краї та розгнівали цим місцевого чорта, який вирішив знищити їх та їхню обитель. Для цього він вирвав у Карпатах велику скелю, яку намірився скинути на монастир. Тому сферична і дві трьохпалі заглибини – це сліди чортової голови та чортячих рук. Але, коли чорт доніс камінь на вершину над монастирем, заспівали треті півні, і зникла чортяча сила. Камінь упав на нього і задавив. А життя монастиря щасливо продовжувалося і далі.Урочище “Монастирок”, навколишні естетичні лісові та гідрологічні умови формували місцевість, яка від поч. ХХ ст. є однією з улюблених зон колективного відпочинку мешканців м. Бережани.

Останні коментарі

 • 16.12.16
  Під впливом вивчених мною матеріалів щодо Столітнього ювілею боїв на горі Лисоні ...

  Детальніше...

   
 • 12.12.16
  Був на могилі Дідика. 10.12.2016 рівно 45 років з дня його смерті. Вийшло його ...

  Детальніше...

   
 • 09.12.16
  Як ще мало ми знаємо про героїзм наших предків під час боїв Першої Світової війни ...

  Детальніше...

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання 

ATO

Система Orphus

лисоня 3

Нас відвідують

Лічильник відвідувачів

Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Минулого тижня
Цього місяця
Минулого місяця
Всього
519
3535
19398
2684041
60096
37911
3411802
© 2016 Всі права захищено! Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали належать редакції сайту «Бережани і Бережанщина» та охороняються законом України «Про авторське право і суміжні права». При використанні матеріалів посилання на сайт «Бережани і Бережанщина» обов'язкове!!!