Архітектурно-мистецька візитка краю: Бережанський замковий комплекс

Замковий комплекс являє собою цілісну архітектурно-мистецьку пам’ятку – своєрідну історико-урбаністичну візитку нашого міста. Навіть у нинішньому занедбаному вигляді він радує око зацікавлених своєю естетичною цінністю, візуально спостережною обороноздатністю. Ця пам’ятка цікава через будь-який кут погляду на неї.Замок у своєму первинному варіанті споруджувався 20 років (з 1534 по 1554 рр.).

Микола Сенявський – воєвода руський та майбутній великий коронний гетьман.На відміну від більшості замкових комплексів України в Бережанському замку центральним композиційним елементом внутрішнього екстер’єру є не палац, а замковий костьол. Це надзвичайно високомистецька споруда, яка уже сама по собі є ціннісним й архітектонічно продуманим об’єктом. Портал і центральна частина фасаду виділена корінфськими ордерними пілястрами. Фриз оздоблено рослинним декоративним орнаментом – акантом. В бокових нішах знаходилися скульптурні зображення святих Станіслава та Миколая. Центральний фасад завершувався ренесансним трикутним фронтоном з орнаментованим плоским тимпаном.Окрім надгробків у каплицях знаходилися і майстерно оздоблені саркофаги. Власне сама архітектурна стилістика каплиць, незважаючи на ренесансні надгробки, має уже помітно виражені барокові риси.Важливим підґрунтям обороноздатності був замковий арсенал. Слід зазначити, що Бережанський замковий комплекс XVI-XVIII ст. володів доволі чисельним артилерійським парком. Ще люстрація 1762 р. фіксує тут 71 гармату. Під час військових зіткнень Чарторийських і Потоцьких у 1764 р. на зовнішніх укріпленнях замку знаходилося бл. 30 гармат.Оборонний периметр замкових стін вже в 1630-х рр. було доповнено зовнішнім поясом бастіонових укріплень за зразками староголандської та можливо й ранніх форм французької фортифікаційних систем. Нині існуючі рукави р. Золотої Липи з півдня та півночі з’єднувались штучними каналами, перетворюючи територію навколо замку на своєрідний рукотворний острів. А штучне заболочення території на схід від замку (шириною до 800 м.) зробило непотрібним тут зведення зовнішніх фортифікацій. Адже гармата в XVII ст. могла ефективно обстрілювати об’єкт на відстань 500-700 метрів. Ці обороноздатні поєднання штучного та природного надавали Бережанському замковому комплексу якостей майже неприступної фортеці. Недаремно рішенням польського сейму в 1676 р. Миколі-Гієроніму Сенявському було оголошено подяку за створення досконало обороноздатної структури.Перебували тут свого часу польський король Август ІІ, російський цар Петро І, трансильванський князь Ференц Ракоці.

Як значну оборонну та мистецьку споруду описує замок бельгійський мандрівник Ульріх фон Вердум. Порівнює з королівськими палатами зали Бережанського замкового комплексу знаний польський поет Юліуш Словацький. І таких прикладів можна ще наводити багато.Австрійська військова адміністрація (з 1772 року) проводить відкриту руйнацію замку, зокрема знищуючи його мистецькі шедеври та фрагменти коштовного декору.Невиправні руйнації отримує замковий комплекс в період першої світової війни. Спроби в 1920-1930-х рр. відтворити замок, зокрема за зразком 1775 року (навіть було заказано проект у львівського архітектора Й.Багенського), зазнали невдачі. Не втілювалися в життя й інші проектовані ідеї та пропозиції.Сьогодні Бережанський замковий комплекс – пам’ятка архітектури національного значення.

Він знаходиться в структурі місцевого Державного історико-архітектурного заповідника. В 2006 році тут розпочалися реставраційні роботи. Замковий комплекс отримує нове життя, нові перспективи. Навіть його руїни притягують до себе зацікавлених відвідувачів. Тому, що ця пам’ятка була і залишається величною візиткою Бережан.

Останні коментарі

 • 16.12.16
  Під впливом вивчених мною матеріалів щодо Столітнього ювілею боїв на горі Лисоні ...

  Детальніше...

   
 • 12.12.16
  Був на могилі Дідика. 10.12.2016 рівно 45 років з дня його смерті. Вийшло його ...

  Детальніше...

   
 • 09.12.16
  Як ще мало ми знаємо про героїзм наших предків під час боїв Першої Світової війни ...

  Детальніше...

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання 

ATO

Система Orphus

лисоня 3

Нас відвідують

Лічильник відвідувачів

Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Минулого тижня
Цього місяця
Минулого місяця
Всього
3056
3942
22115
2770829
70115
84672
3506493
© 2016 Всі права захищено! Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали належать редакції сайту «Бережани і Бережанщина» та охороняються законом України «Про авторське право і суміжні права». При використанні матеріалів посилання на сайт «Бережани і Бережанщина» обов'язкове!!!