Ветеран ОУН-УПА Степан Бегота: "Треба чимшвидше виганяти з української землі москалів-окупантів"

Серед мешканців Бережанщини, котрі щодня моляться за долю рідної країни, за здоров’я й перемогу наших воїнів у війні на сході України, – ветеран ОУН-УПА, в’язень сталінських таборів Степан Бегота, якому в грудні цього року виповниться 90 літ.

С.Бегота народився 3 грудня 1925 р. у с. Баківці Жидачівського району Львівської області. Навчався в гімназії та учительській семінарії в Рогатині, у Львівському педінституті, який, на жаль, не закінчив.
Згодом родину переселили на Бережанщину. Тут звив сімейне гніздечко, багато років працював лісівником, хоч душа тягнулася до педагогіки. Ще в юному віці Степан Бегота захопився націоналістичними ідеями, перебував у підпіллі ОУН. Членом ОУН був і його батько – Іван Бегота, ко-лиш¬ній навідник гармати у лавах УГА.

– Батько розповідав мені хвилюючі історії про боротьбу з більшовиками, – згадує пан Степан. – Особливо про бої під Києвом, про сутички з москалями із банди Муравйова та інших зайд. Коли я заявив, що хочу боротися разом із побратимами-націоналіс¬тами за вільну Україну, мене засте¬регли: "Коли ти йдеш у ліс, то маєш бути готовим до того, що на кожному кроці на тебе чатує смерть". Я впевнено відповідав: "Я готовий, я не боюся!"
Під час Другої світової війни у лісах біля його рідного села Баківці активно діяла УПА.
…Бійці сотні УПА "Берези", сформованої в урочищі Бунчі в серпні 1944 року, одержали наказ покинути свої місця та перейти в Любишанські ліси, щоб об'єднатись із підстаршинською школою "Крилаті" та сотнею "Леви", скоординувати спільні дії боротьби проти більшовицьких військ, поповнити запаси зброї на базових криївках.
У "Крилатих" перебував і дев’ятнадцятирічний С.Бегота. Однак перед відходом розвідники виявили, що навколишні ліси й села заблоковані військами НКВД. Енкаведисти готувалися до облави з різних сторін.
9 вересня 1944 року в урочищі Піддрібниця на околицях села відбувся жорстокий бій, в якому загинуло понад 100 повстанців.
Юного Степана і деяких його побратимів вороги схопили й відправили до катівні на Лонцького у Львові, де він перебував у 1946–1947 роках. С.Беготу місяць тримали в холодній камері-карцері, де втратив здоров’я, де вже не раз прощався з життям. І цього він не забуде ніколи. Як і поневірянь, яких зазнавав надалі, аж до проголошення незалежності України, про котру мріяв усе своє життя, пам’ятаючи і тримаючи в серці гасло націоналістів "Бог і Україна – понад усе!"
– Мені дуже приємно, що цьогоріч, як і в минулі роки, до Дня створення УПА мене та інших ветеранів ОУН-УПА привітали представники місцевої влади, вручили подарунок, запитували про здоров’я, потреби сім’ї, обіцяли підтримку, – розповідає С.Бегота, який, на жаль, уже втратив зір. – Добрі люди завжди приділяють увагу й надають допомогу, особливо директор заводу "Керамік" Володимир Чибрас, голова Бережанської райдержадміністрації Володимир Петровський, його заступник Петро Гончар, начальник відділу охорони здоров’я райдержадміністрації Михайло Липний, лікар Надія Іщук, доброчинці, учасники АТО й волонтери. Це люди великого серця, доброї душі, люди слова і діла, справжні патріоти. Я їм дуже вдячний. Ми з дружиною щодня молимося за наших вояків, котрі захищають Україну від ворога на Донбасі. Треба чимшвидше виганяти з української землі москалів-окупантів. Я вірю, що нашим воїнам це під силу.
Тетяна БУДАР (Бережанське віче).

 

Останні коментарі

 • 16.12.16
  Під впливом вивчених мною матеріалів щодо Столітнього ювілею боїв на горі Лисоні ...

  Детальніше...

   
 • 12.12.16
  Був на могилі Дідика. 10.12.2016 рівно 45 років з дня його смерті. Вийшло його ...

  Детальніше...

   
 • 09.12.16
  Як ще мало ми знаємо про героїзм наших предків під час боїв Першої Світової війни ...

  Детальніше...

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання 

ATO

Система Orphus

лисоня 3

Нас відвідують

Лічильник відвідувачів

Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Минулого тижня
Цього місяця
Минулого місяця
Всього
46
3535
18925
2684041
59623
37911
3411329
© 2016 Всі права захищено! Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали належать редакції сайту «Бережани і Бережанщина» та охороняються законом України «Про авторське право і суміжні права». При використанні матеріалів посилання на сайт «Бережани і Бережанщина» обов'язкове!!!