"Адмінреформа" на Бережанщині для людей чи для політиків?

РЕФ МА r 2Після невдалої спроби створити Жуківську територіальну громаду, у яку планувалося об’єднати всі села району, тепер про адміністративно-територіальну реформу чиновники на місцях чомусь стараються говорити небагато. А даремно, адже ці зміни торкнуться більшості з нас.

Якщо не цікавитися цим питанням, то може вийти так, що нині ви ще, умовно кажучи, живете у Бережанському районі, а завтра можете прокинутися вже у Саранчуківські чи Жуківській громаді, або, не привиди Боже, у Козівській чи Підгаєцькій громаді.

Більшість простих людей про реорганізацію адміністративно-територіального устрою України і не чули або не розуміють, про що йдеться. Тим часом робота у тому напрямку вже йде. Нещодавно Саранчуківська сільська рада прийняла рішення про утворення однойменної громади і звернулася з відповідними листами до сусідніх сільських рад з проханням розглянути на загальних громадських зборах питання щодо об’єднання їх в одну громаду – Саранчуківську!

Запрошення отримали майже усі села, які розташовані у південній частині Бережанського району окрім Слов’ятина та Мечищева, де позиція сільських голів не збігається з ідеєю щодо такого формату об’єднання. На роздоріжжі стоять громади таких сіл як Посухів та Вільховець, адже багато мешканців цих населених пунктів працює в Бережанах і водить дітей у шкільні та дошкільні  навчальні заклади міста.

Загалом до Саранчуківської громади з центром у Саранчуках можуть увійти: Квіткове, Божиків , Тростянець, Волощина, Рибники, Літятин, Потутори, Вільховець, Посухів, Жовнівка.

Може утворитися Слов’ятинська, Шумлянська (Підгаєцький район) чи Мечищівська громада з центром у цих селах. Але це станеться у тому випадку, якщо між собою не домовляться очільники цих громад ще до початку утворення однієї громади і не визначаться де їм буде краще. Враховуючи те, що центрами громад мають стати населені пункти, які мають відповідну розвинену інфраструктуру, зручне транспортне сполучення то така маленька громада має малі шанси на нормальне існування.

До Бережанської громади з центром у Бережанах можуть увійти села, які межують з містом і розташовані обабіч дороги державного значення Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам'янка: Демя, Гутисько, Куряни, Рогачин, Павлів, Надорожнів, Рай, Лісники, Лапшин, Комарівка, Шибалин , Баранівка, Куропатники. Із запрошенням щодо об’єднання в одну громаду Бережанська міська рада зверталася до кожної сільської ради уже двічі, але від усіх сільських рад надійшли відмови.

Великою громадою може стати Жуківська. Спроби утворити цю громаду з центром у селі Жуків для районної влади зазнали фіаско наприкінці 2016 року. Та в разі утворення таої, до її складу увійдуть: Гиновичі, Жуків , Підлісне, Надрічне, Поручин, Біще, Двірці, Урмань, Залужжя, Пліхів, Краснопуща, Поточани, Двірці, Писарівка, Рекшин , Стриганці, Нараїв, Шайбівка, Вербів.

Також до цієї громади може війти село Конюхи Козівського району. На зборах у цьому селі люди одноголосно підтвердили такий вибір.

ГРОИАДА 2

Відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», постанови Кабміну, головною метою цієї реформи є не укрупнення населених пунктів, а покращення доступності надання послуг для населення. Проте, ця реформи має багато нюансів, які потрібно буде врахувати громадам та їх майбутнім очільникам. У визначених центрах мають бути створені від 14 до 18 різних служб. В апараті має бути чимало осіб. Потрібна техніка, приміщення, фінансування, зарплата. Чи зможуть це організувати громади на місцях?

Одного разу держава уже знищила українське село. Коли проводилося необдумане розпаювання землі. Коли люди за безцінь віддали в оренду на десятиліття свої паї новітнім латифундистам, які за кілька років стали мільйонерами,. Чи не ховається під обгорткою адміністративно-територіальної реформи щось подібне знову? Дуже вже поспіхом якось все робиться.

Проте потрібно врахувати й інше. Як зазначив головний автор адмінреформи – директор інституту розвитку територій, експерт з децентралізації влади Юрій Ганущак, нині в Україні є дві тенденції. Перша – це депопуляція сільської місцевості, тобто помирає більше, ніж народжується. Друга – зменшення зайнятості в агропромисловому комплексі, яке буде ще поглиблюватися. А продовження яке? Нема людей – нема дітей, дітей нема – нема садка, нема садка – нема школи, вчителів, вихователів, нема дорослих… Отакий принцип заклали автори реформи. Порахували, що далі процес урбанізації буде збільшуватися, як і міграція сільського населення у більші населені пункти. Наступне: люди будуть жити в сільській місцевості, а працювати у містах.

Читати більше:

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні коментарі

 • 16.12.16
  Під впливом вивчених мною матеріалів щодо Столітнього ювілею боїв на горі Лисоні ...

  Детальніше...

   
 • 12.12.16
  Був на могилі Дідика. 10.12.2016 рівно 45 років з дня його смерті. Вийшло його ...

  Детальніше...

   
 • 09.12.16
  Як ще мало ми знаємо про героїзм наших предків під час боїв Першої Світової війни ...

  Детальніше...

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання 

ATO

Система Orphus

лисоня 3

Нас відвідують

Лічильник відвідувачів

Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Минулого тижня
Цього місяця
Минулого місяця
Всього
139
2938
6041
2702979
68217
37911
3419923
© 2016 Всі права захищено! Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали належать редакції сайту «Бережани і Бережанщина» та охороняються законом України «Про авторське право і суміжні права». При використанні матеріалів посилання на сайт «Бережани і Бережанщина» обов'язкове!!!